Things you need, and need to know...



Member Links 
 




Simply Speaking Aurora, CO Toastmaster Accomplishments:

2016 - 2017 Accomplishments
Leadership     
District 26 Director - Darryle Brown
Immediate Past District 26 Director - Deborah Frauenfelder
Metro Division Director - Tom Marrs
Area D-4 Director Joel Wiessman Area D-6 Director Jim Roth 
Area D-7 Director Pete Hazlet
Area M-3 Director James Umbenhower

 
2015- 2016 Accomplishments
        Leadership
District 26 Director Deborah Frauenfelder
District 26 Program Quality Director - Darryle Brown
Area M-3 Director Jean Clair Broida
District 26 Spring 2016 Conference Chair - Tom Marrs  
    
Speech Contest Winners
Mark Reagan, Division Int'l Speech Contest 1st Place winner
Sandy Dixon, Area D-6 Table Topics Contest 1st Place winner
Cybelle Antonow, Area D-6  Int'l Speech Contest 1st Place winner

Accomplishments
Mark Reagan - Competent Communicator (CC)
Stephen Phinney - Distinguished Toastmaster (DTM)
Cybelle Antonow - Advance Leadership Silver (ALS)
Larry Hutcherson - Competent Communicator (CC)
Tom Marrs - Triple Crown: CL, CC, LDREXEC
James Umbenhower - Advance Club Bronze (ACB)
Vennita Jenkins - Advance Club Bronze (ACB)

2014- 2015 Accomplishments
        Leadership       
Distinct 26 Lt Governor Education & Training Deborah Frauenfelder
District 26 Lt Governor Marketing Darryle Brown
Area D6 Governor Stephen Phinney

        Speech Contest Winners
GiGi DeGala - Club 1st Place International Speech Contest
Jean Broida - Club 1st Place International Table Topics Contest

Accomplishments
Brian Hoffler, Competent Communicator (CC)
Jean Broida - Competent Communicator (CC)
James Umbenhower - Advance Communicator Bronze (ACB)
Jean Broida- Competent Communicator (CC)
Larry Hutcherson- Competent Communicator (CC)
Vennita Jenkins - Advance Communicator Bronze, (ACB)
Tom Marrs - Simply Speaking Club Toastmaster of the Year, Distinguished Toastmaster (DTM), Triple Crown: ALS, ACG, DTM
Maura Thompson - Advance Communicator Silver (ACS)

Welcome to our new 2015 members!
Jim Busler
Toni Busler
Vanessa Fraiser
Kris Graziul
SuSaNi Harris
Tanya Lewis
Chelsa Newberg
Jim Roth

Also, Welcome Back!
Diane Nuss


2013-2014 Accomplishments
        Leadership
District 26 Lt Governor Marketing Deborah Frauenfelder
District 26 Public Relations Officer Maura Thompson
District 26 Secretary Tom Marrs
Area D2 Governor Gig de Gala
Area D3 Governor Joy Davidoson
Area D6 Governor Cybele Antonow
         
Achievements
James Umbenhower, Competent Communicator (CC)
Peter Hazlet - Competent Communicator (CC)
David Jenkins - Competent Communicator (CC)
Vennita Jenkins - Competent Communicator (CC)
Yvonne Buck - Competent Communicator (CC)
Maura Thompson - Advanced Communicator Bronze (ACB)

Speech Contest Winners
David Jenkins - Club 1st Place winner Humorous Speech contest
Maura Thompson - Area D-6 1st Place Evaluation Contest
Yvonne Buck - Area D-6 1st Place International Speech contest  

        Welcome new members!
Kristen Carson
Tien Pham
Michelle Evans
Vanessa Frazier
Chelsa Newberg
Mark Reagan
Satinder Singh

Welcome new members!
Moise Amadou
Sandy Dickson
Patricia McLaughlin
Thomas Ottenheimer
Jean Broida
Cynthia Dixon
Brain Hoffler
Mark Polatesek
Joshua Phillips
Garret Richason
Michael Sampson-Akpuru
Sarah Sun
Sarah Vickers
Michael Wright
Monika Berger
Doug Thompson

2012-2013  Accomplishments
       Leadership
         District 26 Denver Division Governor Deborah Frauenfelder 
       Area D6 Governor David Bounds
       Area D7 Governor Alan Swatz, PDG  
       Area M5 Governor Marcy Brack

Achievements
Tom Marrs  - Advanced Communicator Bronze (ACB), Advanced Communication Silver (ACS)
Tom Marrs - District 26 Toastmaster of the Year,

Welcome new members!
Monica Alvidrez
Jeffrey Baker
Matthew Dudzik
David Jenkins
Vennita Jenkins
Xiao Liang
Yvonne Buck
James Umbenhower
Larry Hutcherson
Stephen Phinney


2011-2012  Accomplishments
       Leadership
         District 26 Secretary - Connie Akins
         Area D6 Governor Deborah Frauenfelder 

       Contest Winners
        Sherry Londo-Thomas 1st place 2012 Humorous Speech Contest winner
        Kathy Fortune 2nd place 2012 Humorous Speech Contest winner
        Connie Akins 3rd place 2012 Evaluation Contest winner

        Achievements
Connie Akins - Advanced Leader Bronze (ALB)
Cybele Antonow - Advanced Leader Bronze
Lori Bibeau - Competent Leadership (CL)
Marcy Brack- Advanced Communicator Bronze (ACB)
Joy Davidson - Advanced Leader Bronze (ALB)
Deborah Frauenfelder - High performance Leadership project (LRDEXC)
Peter Hazlet - Competent Leadership (CL)
Lois Kamga - Competent Communicator (CC)
Tom Marrs - High performance Leadership project (LDREXC), 
Diane Nuss - Competent Leadership 2 (CL); Advance Leader Bronze (ALB)
Will Osagiede - Competent Communicator (CC)
Sherry Londo-Thomas - Competent Communicator (CC), Competent Leadership (CL)
Maura Thompson - Competent Communicator (CC)

Welcome new members!
Zelimir Adamic
Rick Burton
Leo Chen
Mauricio Cortes
Joy Davidson
Danae Deal
Kathy Fortune 
Shetona Jenkins
Davorka Lipovscak
Joe Long
Kreg Lyles 
Kelli Malcolm
Concetta Palmieri
Ed Pens
Tien Pham 
Deneen Stone
Anne Tacznosky 
Joel Weissman

2010-2011  Accomplishments
       Leadership
         Area D6 Governor Darryle Brown

          Speech Contest Winner
        Ian Humphrey - 1st Place Toastmasters International Speech Contest Semi-Finalist 

Achievements
Cybele Antonow - Competent Leadership (CL)
Connie Akins- Advanced Communication Silver (ACS)
Marcy Brack - Advanced Leader Bronze (ALB)
Darryle Brown-High performance Leadership project (LDREXC), Advanced Leadership Silver (ALS), Distinguished Toastmaster (DTM)
Dale Jenkel- Competent Communicator(CC) 
Tom Marrs - Simply Speaking Club Toastmaster of the Year, Advanced Leader Bronze (ALB)
Diane Nuss- Competent Communicator (CC)
Will Osagiede -Competent Leadership (CL)
Margaret Seyer- Competent Communicator (CC)
Alan Swartz- Advanced Leadership Silver (ALS)

2009-2010  Accomplishments 
        Leadership
        Area D6 Governor -Carol Harris

    Achievements
    Tom Marrs- Competent Communicator (CC) 
    Tom Mars -Competent Leadership (CL)

2008-2009  Accomplishments 
        Leadership
        Area D6 Governor - Elinora Reynolds 
    
        Welcome new members!
        Tom Marrs